Google Pingwin 2.0

24 maj 2013

Google wprowadził aktualizację algorytmu swojej wyszukiwarki stron WWW. Poprawka nosi kryptonim Pingwin 2.0 i jest nawiązaniem do nazwy poprzedniej większej aktualizacji, która miała miejsce w 24 kwietnia 2012 roku. Niemal równo rok później…

Na forum.optymalizacja.com pojawił się wątek w którym wielu entuzjastów search engine optimization narzeka na spadki swoich stron i dzieli się swoimi wrażeniami. Postanowiłem, że zrobię podsumowanie z wątku mającego na tę chwilę około 14 stron i wyjawię do jakich wspólnych wniosków doszli użytkownicy.

Teorie na temat przyczyny spadku stron w wyniku poprawki Google Pingwin 2.0:

  • piramida linków. Pierwsza i najczęściej występująca teoria dotyczy schematu linkowania w którym strony podzielone są na kilka poziomów, które są linkowane do siebie. Taki typ budowania linków jest łatwy do wyłapania i najwyraźniej Google znalazło sposób jego wykrywania.
  • powtarzanie tego samego tytułu na podstronach. Jest wielce prawdopodobne, że tego typu działania nie wpływały dotąd na pozycję stron, lecz zmieniło się to w przy okazji najnowszej aktualizacji.
  • przeoptymalizowany profil linków. Johsn Bashynski z SEOMoz w video na temat Pingwina 2.0 przytoczył tweet od Matt Cutsa na temat strony sprzedającej używane laptopy, która miała mocno oberwać przy aktualizacji. Jego zdaniem strony linkujące zawierały zbyt dużo linków z artykułów przeoptymalizowanych słowami kluczowymi i dodatkowo nie tylko znajdującymi się na stronach dotyczących wielu tematyk, ale także same artykuły były zduplikowane na wielu innych sajtach.

Źródło: http://www.forum.optymalizacja.com/topic/177716-pingwin-20/

Bartłomiej Małysz

,

---

Komentarze

 
---