Google zabroniło pracownikom korzystania z Windowsów i dało wybór : Mac lub Linux.

1 czerwiec 2010

Google przyznało, że w grudniu 2009 roku ich chińska placówka została shackowana. Miesiąc później przenoszenie się z Windowsów na nowe systemy było już w toku. Jak napisał Financial Times powodem tej zmiany jest bezpieczeństwo, a wybór nowego systemu pada głównie na MacOS.

Przed wyborem zostali postawieni zarówno nowi jak i starzy pracownicy Google. By nadal korzystać z Windows będzie trzeba zdobyć specjalne pozwolenie, które będzie prawdopodobnie zarezerwowane wyłącznie dla pracowników wyższego szczebla. Sytuacja ta trwa od stycznia 2010 roku, choć wówczas można było jeszcze instalować Windowsa na notebookach. Google nie chce komentować tej sytuacji, a źródłem wiadomości są głównie pracownicy… Jeden z nich powiedział, że wycofywanie się z Windows ma również związek z przygotowaniami do systemu Google Chrome OS. Atak z grudnia 2009 roku tylko to przyspieszył. To jednak nie tłumaczy wcale faktu, że pracownicy przesiadają się na system Apple czy też różne dystrybucje Linuxa. Ten fakt ma związek wyłącznie z dbałością o bezpieczeństwo.

Windows znany jest ze swej podatności na hackerskie ataki i złośliwe oprogramowanie. Wynika to głównie z faktu popularności platformy Gatesa – po prostu bardziej opłaca się pisać złośliwe oprogramowanie na platformy, z których korzysta więcej użytkowników.

Google nie jest pierwszą dużą firmą, która porzuciła system Gatesa. W 2008 roku podobnego zabiegu (i z podobnych pobudek) dokonał IBM. Wówczas 20 tys. pracowników zostało zobligowanych do zmiany pakietu MS Office i korzystanie z Lotus Symphony – dzieła ich własnego, choć opartego o otwarte standardy.

Źródło: http://www.theregister.co.uk/2010/06/01/google_snubs_windows_report/

Oryginał: http://www.ft.com/cms/s/2/d2f3f04e-6ccf-11df-91c8-00144feab49a.html

Bartłomiej Małysz

,

---

Komentarze

Komentowanie zakończone dla tego artykułu

---