Wykop.pl - afera zbożowa, czyli efekt motyla, domina i bunt użytkowników

19 maj 2013

Zbuntowani użytkownicy zaflame’owali portal wykopaliskami o zbożu. Powodem buntu było kilka banów dla użytkowników publicznie wygłaszających swoje niezadowolenie z powodu nieregulaminowego banowania ich kolegów.

Użytkownik wstawił link do foty „adminki w zbożu” i dostała bana, choć to sama adminka udostępniła swoje zdjęcia publicznie. Wraz z użytkownikiemm który rozsierdził administratorkę bany rykoszetem otrzymało kilka innych osobó.

Buntownicy sfrustrowani polityką Wykop.pl należącego do grupy Allegro rozpoczęli własny temat dotyczący afery i udostępnili go innym użytkownikom. Znalezisko szybko zyskało popularność, co nie spodobało się grupie trzymającej władzę. Nie chcący rozdmuchania afery administratorzy rozpoczęli działania mające na celu usunięcie znaleziska: manipulowanie liczbą wykopów, usuwanie komentarzy, banowanie kolejnych użytkowników za linki do komentarzy administratorki itp. Jednym słowem cenzura.

To zapoczątkowało efekt domina, bowiem manipulacje zostały odkryte i doprowadziły do frustracji jeszcze więcej osób. Jak grzyby po deszczu na stronie głównej zaczęły wyrastać strony o zbożu a cała afera nosi teraz miano „afery zbożowej”.

Źródło: http://pokazywarka.pl/zboze/

Bartłomiej Małysz

,

---

Komentarze

Komentowanie zakończone dla tego artykułu

---